حیوانات خانگیسگ

کرم قلابدار در سگ ؛ همه چیز درباره کرم قلابدار در سگ ها که صاحبان سگ باید بدانند

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
کرم قلابدار در سگ ؛ همه چیز درباره کرم قلابدار در سگ ها که صاحبان سگ باید بدانندReviewed by فتح اللهی on Jun 19Rating: 4.0کرم قلابدار در سگ ؛ همه چیز درباره کرم قلابدار در سگ ها که صاحبان سگ باید بدانندکرم های قلابدار انگل های روده ای هستند که در سگ ها رایجند. سه گونه کرم قلابدار وجود دارد که بر روی سگ ها اثر می گذارد.

کرم های قلابدار انگل های روده ای هستند که در سگ ها رایجند. سه گونه کرم قلابدار وجود دارد که بر روی سگ ها اثر می گذارد. و برخی از آن ها می توانند از طریق پوست بر انسان نیز تاثیر بگذارند.
کرم های قلابدار کوچک و لاغر هستند و کمتر از یک اینچ طول دارند. ظاهر قسمت های دهان آن ها برای هر گونه متفاوت است، اما همه کرم های قلابدار ساختاری برای کمک به چسبیدن به دیواره روده دارند (مثلا دندان قلاب مانند).
بر خلاف کرم های حلقوی، که فقط شناور می مانند و مواد مغذی را از بدن سگ می دزند، کرم های قلابدار به دیواره روده متصل می شوند و از خون یا بافت تغذیه می کنند.
زمانی که سگ ها در حال لیسیدن زمین هستند یا خودشان را به خاطر وجود لارو بر روی پوست، تمیز می کنند کرم های قلابدار می توانند به طور مستقیم وارد بدنشان شوند.
آن ها می توانند از طریق پوست به بدن مهاجرت کنند، معمولا این مهاجرت از طریق شکم یا پنجه صورت می گیرد.
آن ها می توانند جذب حیوانات دیگر مانند جوندگان (مثلا موش) شوند و وقتی که سگ این حیوانات آلوده را می خورد، کرم ها به بدن او انتقال پیدا می کنند.
توله سگ ها نیز می توانند از طریق لارو موجود در شیر مادر آلوده شوند.
هنگامی که لارو یک کرم قلابدار وارد بدن سگ می شود، آن ها می توانند در روده رشد کنند و بالغ شوند. یا ممکن است از طریق بافت، به ریه ها مهاجرت کنند زیرا آن ها سرفه و بلعیده می شوند، و نهایتا در روده بالغ می شوند.
در سگ های مسن تر لاروهای کرم مهاجرت کرده معمولا وارد یک حالت خفته در بافت های بدن می شوند و می توانند بعدا دوباره بیدار شوند.
لارو معمولا در دوران بارداری سگ شروع به تحرک می کند، زمانی که می تواند به غدد پستانی برود و یا در روده مادر به تخم گذاری بپردازد که به عنوان یک منبع عفونت برای توله سگ ها عمل می کند. و این توضیح می دهد که چرا کرم قلابدار در توله سگ ها بسیار رایج است.
علائم و نشانه های کرم قلابدار
کرم های قلابدار می توانند هر یک از علائم زیر را تولید کنند، البته این علائم ممکن است فقط در صورت عفونت های شدید ظاهر شود.
• شکست در افزایش یا کاهش وزن
• از دست دادن اشتها
• اسهال
• کم خونی (رنگ پریدگی لثه، ضعف)
گاهی اوقات دیده شده است و می تواند یکی از علل مرگ در توله سگ ها باشد.
• ممکن است مدفوع خونی یا قیری وجود داشته باشد.
• گاهی اوقات سرفه ممکن است به دلیل مهاجرت لارو از طریق ریه ها رخ دهد (با عفونت بسیار سنگین).
• سوزش پوست، اغلب در بین انگشتان پا، در طول مهاجرت لاروها.
شدت بیماری به نوع کرم قلابدار بستگی دارد، و همچنین به تعداد کرم ها و سن و میزان سلامت سگ آلوده.
تشخیص کرم قلابدار
تخم کرم قلابدار می تواند با بررسی میکروسکوپی یک نمونه از مدفوع شناسایی شود (این فرآیند آزمون شناور مدفوع نامیده می شود). معمولا زمان می برد تا توله سگ آلوده تخم ها را دفع کند، بنابراین کرم زدایی روتین برای سگ ها توصیه می شود.
درمان کرم قلابدار
درمان برای همه گونه ها مانند هم است. داروهایی وجود دارد که می تواند برای درمان کرم های قلابدار استفاده شود و دامپزشک شما می تواند کمک کند تا داروی مناسب را برای سگ خود انتخاب کنید. داروها روی کرم های قلابدار موجود در روده اثر خواهد گذاشت، نه لاروهای در حال مهاجرت. این درمان باید در زمان بالغ شدن لاروها دوباره تکرار شود. (به عنوان مثال در فاصله دو هفته).
تعداد درمان های لازم بستگی به سن و وضعیت سگ دارد و توسط دامپزشک، توصیه می شود.
اگر شما یک سگ باردار دارید، با دامپزشک خود برای یک پروتکل کرم زدایی برای هردوی مادر و نوزاد مشورت کنید. هنگامی که کرم زدایی صورت گرفت، بسیاری از داروهای ماهانه وجود دارد که برای کنترل انگل طراحی شده است و از عفونت کرم قلابدار به صورت مداوم جلوگیری می کند. می توانید درباره این گزینه ها با دامپزشک صحبت کنید.
اگر سگ شما شامل هیچ یک از این پیشگیری ها نمی شود، دامپزشک به شما توصیه خواهد کرد که یک پروتکل منظم کرم زدایی برای ناتوان کردن کرم های قلابدار انجام دهید. همچنین اجازه ندهید حیوانات خانگی شما از جوندگان تغذیه کنند، این کار می تواند به جلوگیری از ابتلا به کرم کمک کند.
کرم قلابدار انسان
لارو کرم قلابدار می تواند انسان را نیز مانند سگ ها آلوده کند. این زمانی اتفاق می افند که تخم کرم وارد بدن می شود. معمولا لارو در بدن انسان، بالغ نمی شود اما مهاجرت لارو از طریق پوست می تواند باعث تحریک و التهاب شود، هر چند این موارد اغلب جدی نیست.
مهاجرت لارو کرم قلابدار از طریق پوست انسان، “لارو مهاجر جلدی” نامیده می شود. اخیرا چند مورد گزارش شده است که در آن یک نوع کرم قلابدار در زمان اقامت، در روده انسان هم بوده است.
درمان مناسب و پیشگیری از عفونت کرم قلابدار برای جلوگیری از این نگرانی های سلامت انسان، مهم است، همانطور که بهداشت نیز مهم است. تمیز کردن مدفوع حیوان خانگی به خصوص در مناطقی که در آن کودکان یا افراد دیگر زمین را لمس می کنند (به عنوان مثال گودال ماسه بازی) برای جلوگیری از آلوده شدن انسان بسیار مفید است.
اگر حیوان خانگی خود هر نشانه ای از بیماری دارد، فورا با دامپزشک مشورت کنید.

حتما بخوانید :
حقیقت یا داستان: آیا شیر برای گربه من خوب است؟
مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید