بیماری ها و راه درمانزیبایی و سلامت

کمبود آهن و درمان طبیعی کم خونی ، کمبود آهن را جدی بگیرید

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
کمبود آهن و درمان طبیعی کم خونی ، کمبود آهن را جدی بگیریدReviewed by اعطاسی on Jun 4Rating: 4.5کمبود آهن و درمان طبیعی کم خونی ، کمبود آهن را جدی بگیریدمن هر ماه، انواع سوالات مربوط به بهداشت و سلامت را دریافت می کنم. گاهی اوقات می توانم با صحبت درباره یک موضوع خاص، به بسیاری از سوالات جواب دهم.

دکتر دیوید ویلیامز: من هر ماه، انواع سوالات مربوط به بهداشت و سلامت را دریافت می کنم. گاهی اوقات می توانم با صحبت درباره یک موضوع خاص، به بسیاری از سوالات جواب دهم. صدها سوال می تواند فقط با پرداختن به بحث فقر آهن، پاسخ داده شود.

اگر هرچه سنتان بالا می رود متوجه ریزش موی بیشتر، مشکلات قلبی، داشتن انرژی کمتر، یا خستگی بیش از حد می شوید (یا خیلی از علائمی که بعدا به آن ها اشاره خواهم کرد)، ممکن است شما دچار مشکل فقر آهن شده باشید.

آهن یکی از سه ماده ای است که برای هضم مناسب، نیاز به اسید هیدروکلریک زیادی دارد. کلسیم و پروتئین دو ماده دیگر هستند. حتی زمانی که معده شما ۱۰۰ درصد مقدار اسیدی که باید را تولید می کند، باز هم تنها حدود ۱۰ درصد آهنی که می خورید جذب بدنتان می شود. اگر شما ۵۰ سال سن دارید و معده شما تنها ۱۵ درصد از اسید هیدروکلریکی که در سن ۲۵ سالگی تولید می کرد را فراهم می کند، بنابراین شانس شما از دریافت آهن کافی بسیار کم است (زمانی که شما ۶۵ ساله شدید این بدتر هم می شود). اگر شما مشکلات گوارشی مانند گاز، نفخ، و سوء هاضمه و مشکلاتی که در رابطه با آن ها هستند دارید، پس به احتمال زیاد شما یک مشکل مربوط به آهن هم دارید.

خطرات ناشی از فقر آهن و کم خونی چیست؟

کم خونی توسط پزشکان و مردم عادی، به طور مشابه اشتباه گرفته می شود. بسیاری از مشکلات ناشی از کم خونی، قبل از اینکه در تست های آزمایشگاهی مشخص شود، ایجاد می شوند. درواقع این احتمال وجود دارد که صدها هزار نفر از مردم در زندگی خود دچار کم خونی باشند و یا در مرز کم خونی قرار داشته باشند.

خرید کاندوم gifbanner - کمبود آهن و درمان طبیعی کم خونی ، کمبود آهن را جدی بگیرید

فرهنگ لغت پزشکی می گوید که کم خونی، کاهش تعداد سلول های قرمز خون (گلبول های قرمز) و یا کاهش مقدار آهنی است که توسط گلبول های قرمز حمل می شود. از آن جا که آهن موجود در گلبول های قرمز خون شما اکسیژن را به هر سلول زنده بدنتان می رسانند، تعریف دیگر این است که کم خونی، کمبود اکسیژنی است که به سلول ها می رسد. کم خون بودن به این معنی نیست که شما به اندازه کافی هوا تنفس نمی کنید. مثل همه چیز، شما ممکن است درجات مختلفی از کم خونی را داشته باشید. کم خونی یک موضوع پیچیده است؛ با این حال، لازم نیست برای درک این بیماری و پیدا کردن راه حل های آن وارد جزئیات زیادی شویم. کم خونی می تواند به صورت (۱) کاهش تعداد گلبول های قرمز، و یا (۲) کاهش در مقدار آهن حمل شده توسط گلبول های قرمز باشد.

حتما بخوانید :
زنان در معرض خطر بیشتر بیماریهای قلبی نسبت به مردان هستند

اولین نوع کم خونی می تواند به علت خونریزی بیش از حد یا عدم توانایی بدن در تولید گلبول های قرمز به وجود بیاید. این به راحتی در یک آزمایش خون معمولی تشخیص داده می شود.

این نوع کم خونی وقتی به وجود می آید که جذب آهن برای بدن شما سخت است یا مقدار کافی آهن در رژیم غذایی شما وجود ندارد. در این مورد، تست های آزمایشگاهی می تواند نشان دهد که شما مقدار طبیعی از گلبول های قرمز دارید اما آن ها ممکن است دچار کمبود آهن باشند. آهن است که به خون رنگ قرمز می دهد و این نوع کم خونی، کم خونی “هیپوکروم” نامیده می شود (هیپو:پایین، کرومیک:رنگ).

نشانه ها و اثرات کم خونی

بهتر است یک دقیقه راجع به مسائل فنی صحبت نکنیم. اجازه دهید به شما نشان دهم که خطرات یک کمبود آهن “ساده” چه می تواند باشد. این خیلی سخت نیست که ببینید وقتی سلول های بدنتان اکسیژن کافی دریافت نمی کنند، چطور بدن شما همواره خسته است. اما آیا می دانستید که قلب شما برای جبران این مشکل مجبور است خون را با سرعت بیشتری پمپاژ کند؟ اگر شما وقتی می نشینید یا می ایستید، اولش احساس می کنید که قلب شما می خواهد از قفسه سینه بیرون بپرد، ممکن است دچار کمبود آهن باشید. شما ممکن است با انجام هر  فعالیتی که نیاز به اکسیژن اضافه داشته باشد، احساس تپش قلب کنید. مردم در سراسر دنیا داروهایی مصرف می کنند تا سرعت قلب خود کاهش دهند، که ممکن است مشکل آن ها چیزی جز کمبود آهن نباشد. آیا جای تعجب دارد که استفاده از دارو باعث می شود آن ها حتی خسته تر هم شوند؟

قبل از اینکه به مشکلات غیر معمول تر ناشی از کمبود آهن بپردازم، اجازه دهید برخی از علائم ثبت شده کمبود آهن را به شما بگویم. در وهله اول می توانید در ناخن هایتان به دنبال علائم کمبود آهن بگردید. اگر ناخن های شما خطوط طولی دارند (شیارهایی که از پایه تا نوک ناخن کشیده شده اند)، پزشکان شرقی آن را به عنوان نشانه ای از یک مشکل جذب آهن می دانند.

حتما بخوانید :
فشار خون بالا "قاتل خاموش"

حلقه های تیره زیر چشم هم می تواند به دلیل سموم ساخته شده در بدن یا فقر اکسیژنی باشد که به سلول ها می رسد.

عملا هر علامتی که می تواند به دلیل گردش خون ضعیف رخ دهد، می تواند یک کمبود آهن احتمالی را نشان دهد. افسردگی، خستگی، ناتوانی در تمرکز، مشکلات یادگیری در بزرگسالان و کودکان و مشکلات حافظه، همه با کمبود آهن در ارتباط هستند. تمام فرآیندهای رشد و ترمیم در بدن نیاز به اکسیژن کافی دارد.

وقتی این ها را کاملا در نظر بگیرید، می بینید تصادفی نیست که بسیاری از چشمه های معدنی و جوان سازی منحصرد به فرد، در نواحی دارای ارتفاع زیاد جهان و در کوهستان ها واقع شده است. ممکن است این حرف در ابتدا با آنچه که من درباره اهمیت دریافت اکسیژن کافی گفتم، مغایرت داشته باشد اما اگر شما خوب به این مسئله فکر کنید آن را کاملا احساس خواهید کرد. اگرچه در ارتفاع بالا محتوای اکسیژن هوا همانقدر است (حدود ۲۰ درصد)، اما فشار اتمسفر بسیار پایین تر است و نفس کشیدن سخت تر می شود. رفتن سریع به ارتفاعات بالاتر می تواند موجب تنگی نفس، تپش قلب، سردرد، تهوع، خستگی و اختلال روانی شود (مانند کم خونی به نظر می رسد نه؟). اما این تغییر همچنین مکانیزم حفاظتی بدن شما را شوکه می کند، و باعث می شود تا تولید گلبول های قرمز و همچنین کشیدن آن ها از منابع آهن در کبد، طحال و سلول های مغز بیشتر شود تا به نیاز اکسیژن پاسخ داده شود. بعد از یک “دوره سازگاری” چند روزه، شما دوباره احساس تجدید و پرانرژی بودن می کنید. این توانایی جدید برای رسیدن اکسیژن کافی به سلول های شما می تواند تمام شخصیت و شور و نشاط شما را تغییر دهد.

عوامل دیگری که با کمبود آهن دست در دست هم دارند، آن هایی هستند که به همراه افزایش سن رخ می دهند. در میان آن ها، عضلات رکتوم ضعیف، ناشنوایی نسبی، احساس خستگی در صبح –احساس بهتر در شب، شکنندگی ناخن ها، عرق شبانه، پوست رنگ پرید، سردرد، سوزش در کف پا، درد چشم، دریافت نکردن هوای کافی، آسم، تپش قلب، درد مفاصل، تورم مچ پا، از دست دادن کنترل مثانه، مشکل حافظه، عدم تمرکز، ریزش مو(به خصوص در زنان) می تواند به دلیل سطوح پایین آهن در خون باشد.

چطور کم خونی و کمبود آهن را به طور طبیعی درمان کنیم

یکی از جواب های خوب این است که برای حل مشکل آهن پایین می توانید به کوهستان سفر کنید. بدن شما به تدریج به ارتفاع های بالاتر سازش می کند و علائم کم خونی به تدریج از بین می روند. این یک راه حل آسان است.

  • رژیم غذایی خود را تنظیم کنید. اگر دچار مشکلات لب مرزی هستید، می توانید با افزایش سبزیجات دارای برگ سبز در رژیم غذایی خود مانند کلم قرمز، علف گندم، اسفناج، خیار، آب گوجه فرنگی، ماهی، نارگیل، تخم مرغ، آب آلبالو و توت، مصرف آهن را افزایش دهید.
  • مکمل ها را در نظر بگیرید. اگر سطح آهن خون شما، از میزانی که باید باشد پایین تر است، به احتمال زیاد شما نیاز به یک مکمل آهن دارید. به نظر می رسد آهن در قالب فومارات آهن، خیلی خوب کار می کند. اطمینان حاصل کنید که مکمل آهن شما حاوی اسید فولیک (فولات) است. نشانه های کمبود اسید فولیک بدن مانند نشانه های کم خونی است. مکمل های با کیفیت بالا حاوی B12 هم هستند. برچسب آن ها را برای مقدار آهن “عنصری” بررسی کنید، نه محتوای آهن کل. آهن عنصری (آهن موجود در شکل نمک) تنهای نوعی است که بدن ما می تواند آن را جذب کند. یک شیشه که ۲۰۰ میلی گرم آهن را نشان می دهد، با مشاهده دقیق تر می تواند تنها حاوی ۱۰ میلی گرم آهن عنصری باشد، شما می توانید همیشه درصد RDA آن را چک کنید. RDA مورد نیاز برای تمام مردان و زنان بالای سن ۵۱ سال، ۸ میلی گرم در روز است، و برای زنان زیر سن ۵۱ سال (یا کسانی که هنوز یائسه نشده اند) ۱۸ میلی گرم در روز است.
  • آنزیم های گوارشی مصرف کنید. برای به حداکثر رساندن فایده مکمل های آهن، ممکن است به یک آنزیم گوارشی نیاز داشته باشید. اگر شما در هضم کلسیم یا پروتئین هم دچار مشکل هستید، شرط می بندم که به آنزیم گوارشی نیاز دارید.
  • اجتناب از خوردن غذاهایی که منع مصرف دارند. نباید همزمان با مصرف آهن، ویتامین E یا تخم مرغ بخورید – هردوی آن ها توانایی جذب آهن را کاهش می دهند. همچنین قهوه و چای نیز با جذب آهن تداخل دارند. در روی دیگر سکه، آب مرکبات و ویتامین C قرار دارد که می تواند میزان جذب آهن را فوق العاده افزایش دهد.
حتما بخوانید :
آیا شامپوهای بدون سولفات واقعا بهتر هستند؟

در نهایت، می دانیم که آهن می تواند در برخی افراد موجب یبوست شود. اگر شما دچار این حالت شدید، یک نرم کننده مدفوع (نه ملین) به شما کمک خواهد کرد. در حال حاضر برخی از مکمل های آهن حاوی نرم کننده هستند.

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید