تعلیم و تربیتکودکان

کودکان چگونه زبان را یاد می گیرند؟

ارز دیجیتال
ارز دیجیتال
کودکان چگونه زبان را یاد می گیرند؟Reviewed by اعطاسی on Sep 21Rating: 4.0کودکان چگونه زبان را یاد می گیرند؟یادگیری زبان طبیعی است. نوزادان با توانایی یادگیری آن متولد می شوند و یادگیری در هنگام تولد آغاز می شود. فرقی نمی کند والدین به چه زبانی صحبت کنند، تمام کودکان یک زبان را به همان شیوه یاد می گیرند. این یادگیری در سه مرحله اساسی صورت می گیرد.

یادگیری زبان طبیعی است. نوزادان با توانایی یادگیری آن متولد می شوند و یادگیری در هنگام تولد آغاز می شود. فرقی نمی کند والدین به چه زبانی صحبت کنند، تمام کودکان یک زبان را به همان شیوه یاد می گیرند. این یادگیری در سه مرحله اساسی صورت می گیرد.

مراحل پایه ی یادگیری زبان

مرحله اول – صداهای یادگیری

هنگامی که نوزادان متولد می شوند، می توانند همه صداها را به همه زبان های دنیا ایجاد کنند و بشنوند.

این حدود ۱۵۰ صدا در حدود ۶۵۰۰ زبان است! با این حال، هیچ زبانی از همه ۱۵۰ صدا استفاده نمی کند. صداهایی که یک زبان استفاده می کند واج نام دارد. بعضی از زبان ها از واج بیشتری استفاده می کنند و برخی از آنها کمتر.

در این مرحله، نوزادان یاد می گیرند که کدام واجها به زبانی که در حال یادگیری آن هستند، تعلق دارد و چه واج هایی به آن تعلق ندارد. توانایی تشخیص و تولید این صداها “واج شناختی” نام دارد، که برای کودکان در حال یادگیری خواندن، مهم است.

مرحله دوم – یادگیری کلمات

در این مرحله، کودکان اساسا یاد می گیرند که چگونه صداهای یک زبان با هم معنا دار می شوند. به عنوان مثال، آنها یاد می گیرند که صداهای م، آ، م، آ، ن به چیزی تعلق دارد که آنها را در آغوش می گیرد و به آنها غذا می دهد و به او مامان می گویند. این یک گام مهم است، زیرا همه چیزهایی که ما می گوییم تنها یک جریان از صداهاست. برای تشخیص این صداها، یک کودک باید قادر به تشخیص این باشد که یک کلمه در کجا به پایان می رسد و کلمه بعدی در کجا شروع می شود. اینها “مرزهای کلمه” نامیده می شوند.

ارز دیجیتال

با این حال، این دقیقا به این معنی نیست که کودکان در حال یادگیری هستند. در واقع آنچه که کودکان یاد می گیرند، “واژک” است، که ممکن است کلمه باشد یا نباشد. این آنقدر ها که به نظر می رسد گیج کننده نیست. واژک فقط یک یا چند صدا است که یک معنی دارد، مانند کلمه مامان. اما کلمه “مامان ها” دارای دو واژک “مامان” و “ها” می باشد.

حتما بخوانید :
10 راهنمایی برای سالم نگه داشتن کودکان در رسانه های اجتماعی

کودکان در این مرحله می توانند تشخیص دهند که ها به معنای « بیش از یک» است و می دانند وقتی که این صدا به سایر کلمات اضافه می شود، به این معنی است که همان چیز « بیشتر از یکی » است.

مرحله سه – یادگیری جملات

در این مرحله، کودکان یاد می گیرند چگونه جملات را به وجود بیاورند. این بدان معنی است که آنها می توانند کلمات را در جهت درست قرار دهند. به عنوان مثال، آنها یاد می گیرند که به زبان فارسی بگویند “من یک کوکی می خواهم” و “من یک کوکی شکلاتی می خواهم”، نه اینکه بگویند “می خواهم من یک کوکی ” و یا “من یک شکلاتی کوکی می خواهم”.

توسعه زبان

زبان در کودکان مختلف به میزان های مختلف توسعه می یابد، اما اکثر کودکان این الگو را دنبال می کنند:

تولد

وقتی نوزادان متولد می شوند، می توانند به ریتم زبان واکنش دهند. آنها می توانند تنش، سرعت، و فراز و نشیب زبان را تشخیص دهند.

شش ماهگی

نوزادان در چهار ماهگی می توانند تفاوت بین صداهای زبان و صداهای دیگر را تشخیص دهند؛ مانند تفاوت بین صدای یک کلمه و صدای کف زدن.

نوزادان شش ماهه، شروع به حرف زدن و صحبت کردن می کنند و این اولین نشانه ای است که کودک در حال یادگیری زبان است. نوزادان در این سن قادر به ساخت تمام صداها به تمام زبان های جهان هستند، اما با گذشت زمان یک سال، صداهایی را که بخشی از زبان یادگیری آنها نیست، کاهش می دهند.

حتما بخوانید :
سلامت کودک ؛ چگونه کودک چاق را روان درمانی کنیم و راهکار ها و توصیه های جدی

هشت ماهگی

بچه ها اکنون می توانند گروه های صداها را تشخیص دهند و می توانند یک گروه از صداها را با گروه دیگر تمییز دهند. آنها می توانند بگویند یک گروه کجا به پایان می رسد و دیگری کجا شروع می شود. این شناخت مرز کلمه ها است. گرچه آنها این گروه های صوتی را به عنوان کلمات تشخیص می دهند، ممکن است نفهمند که معنی کلمات چیست.

دوازده ماهگی

در این مرحله، کودکان قادر به پیوند دادن معانی به کلمات هستند، و هنگامی که آنها بتوانند این کار را انجام دهند، می توانند ساخت واژگان را شروع کنند. آنها شروع می کنند به تقلید از کلمات جدیدی که می شنوند و تا زمانیکه آنها دوازده ماهه شوند یک دایره لغات حدودا پنجاه کلمه ای دارند.

هجده ماهگی

کودکان برای برقراری ارتباط، باید بدانند که چگونه از کلماتی که در حال یادگیری آنها هستند، استفاده کنند. در این مرحله از توسعه زبان، کودکان قادر به تشخیص تفاوت میان اسامی و افعال هستند. به طور کلی، اول کلمات موجود در دایره لغات کودک، از نوع اسم هستند.

بیست و چهار ماهگی

در این مرحله، کودکان شروع به تشخیص بیشتر اسم ها و فعل ها کرده و ساختار اساسی جمله را درک می کنند. برای مثال می توانند از ضمایر استفاده کنند و نظم درست کلمات را در یک جمله بدانند و می توانند جملات ساده ای مانند “من کوکی؟” ایجاد کنند. (که به معنی “من می توانم یک کوکی داشته باشم؟” است)

سی تا سی و شش ماهگی

در این سن، حدود ۹۰ درصد از آنچه که کودکان می گویند، از لحاظ دستوری، درست است. اشتباهات آنها معمولا در زمان فعل ها است و در ادامه قوانین دستوری را بیشتر یاد می گیرند.

حتما بخوانید :
تربیت کودکان ؛ آیا رفتار درست با کودکتان را بلد هستید؟
مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

ارز دیجیتال

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید