بیماری ها و راه درمانزیبایی و سلامت

۱۰ راه برای درمان ورم مفاصل پسوریاتیک

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
10 راه برای درمان ورم مفاصل پسوریاتیکReviewed by فتح الهی on Jun 12Rating: 4.010 راه برای درمان ورم مفاصل پسوریاتیکدرمان ورم مفاصل پسوریاتیک دکتر دن فورمن، روماتولوژیست می گوید درمان ورم مفاصل پسوریاتیک بستگی به شدت علائم، چگونگی تاثیر آن ها بر زندگی روزمره و اینکه آیا آسیب مفاصل یا تخریب آن ها چقدر است، دارد.

درمان ورم مفاصل پسوریاتیک
دکتر دن فورمن، روماتولوژیست می گوید درمان ورم مفاصل پسوریاتیک بستگی به شدت علائم، چگونگی تاثیر آن ها بر زندگی روزمره و اینکه آیا آسیب مفاصل یا تخریب آن ها چقدر است، دارد.
دکتر فورمن می گوید برخی از افراد تنها زمانی که علائم به طور ناگهانی ظاهر می شوند نیاز به دارو دارند. دیگران برای توقف درد، تورم و توقف یا کاهش سرعت آسیب مفاصل نیاز به داروهای قوی دارند.
او می گوید “اثر این دارو ها در برخی از بیماران چیزی کمتر از فوق العاده نیست.” در اینجا برخی از گزینه های درمانی را توضیح داده ایم.

۱- ورزش درمانی
طریقه کمک کردن آن: حفظ دامنه حرکت، انعطاف پذیری و عملکرد در مفاصل آسیب دیده از ورم مفاصل پسوریاتیک. یک درمانگر فیزیکی وجود دارد که بیماران را به طور منظم تمرین می دهد. کاردرمان ها نیز می توانند به افرادی که در دست ها و بازوهایشان دچار درد هستند کمک کنند تا بتوانند فعالیت های روزانه خود را در محل کار یا در خانه با خیال راحت انجام دهند.
باید بدانید: استفان پاژت، روماتولوژیست و پزشک ارشد بازنشسته از بیمارستان ویژه جراحی در شهر نیویورک؛ توصیه می کند که تمام بیماران توسط یک درمانگر فیزیکی یا یک کاردرمانگر تمرین ببینند تا یاد بگیرند چگونه از استفاده بیش از حد از مفاصل خود جلوگیری کنند. او می گوید “این روال، بخش مهمی از مراقبت است.”

۲- ضد التهاب های غیر استروئیدی (NSAID)
نام: ادویل، موترین و ناپروکسن درمیان دیگر داروها.
طریقه کمک کردن آن ها: آن ها می توانند درد و التهاب را کاهش دهند. آن ها اغلب اولین دارویی هستند که برای بیماران تجویز می شود و می تواند به تنهایی استفاده شود (در صورتی که علائم نسبتا خفیف هستند) و یا در کنار داروهای دیگر استفاده شود.
باید بدانید: عوارض جانبی آن می تواند خطر درد معده، یبوست و اسهال باشد. همچنین در طول زمان ممکن است باعث خونریزی دستگاه گوارش، صدمه به کلیه و فشار خون بالا شوند. آن ها همچنین می توانند پسوریازیس را بدتر کنند.

حتما بخوانید :
آتش بازی ؛ آیا ممکن است تماشای آتش بازی سلامت شما را به خطر بیندازد؟

۳- داروهای اصلاح کننده بیماری ضد روماتیسمی (DMARD)
طریقه کمک کردن آن ها: بسیاری از داروهایی که برای درمان ورم مفاصل پسوریاتیک استفاده می شوند DMARD ها هستند، اما متوترکسات (Trexall) رایج ترین آن هاست. یکی دیگر از آن ها سولفاسالازین است (Azulfidine). آن ها به صورت قرص های ورقه ای هستند و ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا اثر خودشان را بگذارند. این نوع دارو ها می توانند آسیب مفاصل را کاهش داده یا متوقف کنند (برخلاف داروهایی که علائم را درمان می کنند.)
باید بدانید: آن ها اغلب اولین درمان هستند، به خصوص اگر NSAID ها کمکی نکنند یا آرتریت بدتر شود. عوارض جانبی این داروها شامل تهوع، درد معده و حساسیت به نور است. افرادی که از متوتروکسات استفاده می کنند اغلب هر یک تا سه ماه برای مشکلات کبدی یا سلول های خونی تحت نظارت قرار می گیرند.

۴- هومرا (dalimimab)
طریقه کمک کردن آن: کاهش آسیب و التهاب مفاصل مشترک. هومرا و چند تا از دیگر داروهای ورم مفاصل پسوریاتیک متعلق به زیرمجموعه DMARD ها هستند که از طریق مهار TNF (فاکتور نکروز تومور) عمل می کنند. TNF پروتئینی است که در بیماران مبتلا به ورم مفاصل پسوریاتیک بالاست و به طور مستقیم باعث آسیب مفاصل می شود.
باید بدانید: طبق گفته دکتر پاژت، مهار کننده TNF که به عنوان بیولوژیک ها شناخته شده است، تقریبا خطر ابتلا به عفونت های جدی را دوبرابر می کند. دکتر فورمن اشاره می کند که با این حال خطر عفونت هنوز هم بسیار کم است. هومریا هر هفته دوبار به صورت تزریقی داده می شود. عوارض جانبی احتمالی آن درد در محل تزریق و سردرد نیز هست.

خرید کاندوم gifbanner - 10 راه برای درمان ورم مفاصل پسوریاتیک

۵- انربل (اتانرسپت)
طریقه کمک کردن آن: کاهش آسیب و التهاب مفاصل مشترک. مثل هومریا، انبرل یک نوع DMARD است که TNF را هدف قرار می دهد و به کاهش التهاب و توقف آسیب مفاصل کمک می کند.
آنچه شما باید بدانید: از آن جا که انبرل یک مهار کننده TNF است و سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند، خطر عفونت وجود دارد، هرچند مطالعات نشان می دهد این عفونت ها معمولا جدی نیستند. دکتر پاژت می گوید همه مهار کننده های TNF عوارض جانبی مشابهی دارند و به طور مساوی در جلوگیری از آسیب مفاصل و کاهش علائم موثر هستند. با این حال انبرل دارای یک ساختار شیمیایی کمی متفاوت تر از هومریا است و یک یا دوبار در هفته تزریق می شود.

حتما بخوانید :
خوراکی های سالم که باید در فصل پاییز بخورید

۶- رمی کید (اینفیلیکسیماب)
طریقه کمک کردن آن ها: کاهش آسیب و التهاب مفاصل مشترک. آن ها متعلق به گروه DNARD های ممانعت کننده از TNF هستند.
آنچه شما باید بدانید: دکتر پاژت می گوید رمی کید باید در یک بیمارستان یا کلینیک هر دو تا هشت هفته تجویز شود، چرا که این دارو دارای یک پروسه نفوذ داخل وریدی است که دوساعت طول می کشد. یک چهارم این دارو یک پروتئین مشتق شده از موش است، بنابراین پتانسیلی برای واکنش های آلرژیک وجود دارد. مهار کننده های TNF می توانند از ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار در سال هزینه داشته باشند. معمولا بیمه بسیاری از این هزینه ها را پوشش می دهد، رمی کید جزء داروهایی است که به احتمال زیاد تحت پوشش درمانی قرار می گیرد، زیرا در یک محیط کلینیکی داده می شود.

۷- سیمپونی (گولیموماب)
طریقه کمک کردن آن: یکی دیگر از مهارکننده های TNF است که باعث کاهش آسیب و التهاب مفاصل مشترک می شود. دکتر فورمن می گوید پاسخ بیماران به مهارکننده های TNF تاحد زیادی متفاوت است بنابراین نیاز است که گزینه های متعددی در دسترس باشد.
آنچه شما باید بدانید: سیمپونی در سال ۲۰۰۹ توسط FDA به تصویب رسید، و یکی از مهار کننده های جدیدتر TNF است و مانند دیگر داروها سابقه استفاده زیادی ندارد. اما این داروی تزیقی مانند دیگر داروهاست، به جز اینکه باید یک بار در ماه تزریق شود. این دارو نیز خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد، و عفونت های تنفسی فوقانی از شایع ترین آن هاست. مانند دیگر مهارکننده های TNF، این دارو به همراه یک هشدار درمورد سل و غفونت های قارچی تهاجمی می آید.

۸- داروهای سرکوب کننده ایمنی
نام: آزاتیوپورین (Imuran, Azasan)، سیکلوسپورین (Sandimmune, Neoral)، لفلونوماید (آراوا)
طریقه کمک کردن آن ها: این داروها شبیه به متوترکسات بوده و سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند. آن ها نیز جزو DMARD ها هستند و تخریب مفاصل را کند می کنند.
آنچه شما باید بدانید: این داروها معمولا فقط در موارد بسیار شدید استفاده می شوند. عوارض جانبی آن ها شامل خطر مشکلات عفونی، کم خونی و کبد است. کسانی که آزاتیوپورین و سیکلوسپورین مصرف می کنند باید هر یک تا سه ماه مورد بررسی کبد و مقدار خون قرار بگیرند. فورمن می گوید که او اغلب سیکلوسپورین را تجویز نمی کند زیرا به طور منظم نیاز به آزمایش فشار خون و کلیه دارد.

حتما بخوانید :
ترفند مخفی Salma Hayek برای اجتناب از بوتاکس

۹- کورتیکواستروئیدها
نام : پردنیزون (پردنیزون اینتسولف استراپرد)؛ کورتیزون (تزریقات)
طریقه کمک کردن آن ها: کورتیکو استروئیدها، یا استروئیدها (آن ها همان استروئیدهای آنابولیک نیستند که توسط برخی از ورزشکاران استفاده می شود) قدرتمند بوده و جزء داروهای کاهنده ایمنی بدن هستند. پردنیزون برای مدت کوتاهی از زمان به صورت خوراکی مصرف می شود و موجب قطع درد و تورم می شود. تزریق کورتیزون به داخل مفصل نیز می تواند به طور موقت درد و التهاب را تسکین دهد.
آنچه شما باید بدانید: تکرار تزریق می تواند بافت را تضعیف کرده، به اعصاب آسیب برساند و باعث شعله ور شدن درد شود. با گذشت زمان، استرویدها می توانند استخوان ها را ضعیف کرده و باعث افزایش وزن و تورم صورت شوند.

عمل جراحی
نام: عمل جراحی تعویض مفصل؛ آرتروپلاستی
طریقه کمک کردن آن: در عمل جراحی، مفصل آسیب دیده با یک پروتز جایگزین می شود و می تواند درد مفاصل را تسکین ببخشد. مفاصل جایگزین برای دست ها، که اغلب توسط ورم مفاصل پسوریاتیک تحت تاثیر قرار گرفته اند، معمولا از لاستیک سیلیکونی ساخته شده اند.
آنچه شما باید بدانید: جراحی برای برای افراد مبتلا به تخریب و درد مفاصلی است که درمان های دارویی به آن ها کمکی نکرده است و با زندگی رزمره آن ها در تداخل است. مانند هر عمل جراحی دیگر، این عمل جراحی هم دارای عوارضی مانند عفونت است. بازیابی پس از این عمل معمولا شامل فیزیوتراپی می شود.

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید